4 najczęstsze błędy popełniane w trakcie projektowania biur

Projektowanie biura to zadanie do którego należy podejść mając wyrazistą koncepcję układu wnętrza. Nie może tutaj być miejsca na przypadkowe działania, ponieważ wprowadzone rozwiązania architektoniczne będą decydować nie tylko o wyglądzie i funkcjonalności biura, ale również o bezpieczeństwie pracowników. Planując aranżację powierzchni biurowej musimy trzymać się podstawowych reguł, aby ustrzec się najczęściej spotykanych błędów.

Problemy związane z aranżacją przestrzeni biurowej mogą się pojawiać już na etapie opracowywania projektu, jak i podczas realizacji inwestycji. Spróbujmy więc wyszczególnić 4 najpowszechniej popełniane błędy w tym zakresie, a są to:

  • nierozumienie specyfiki firmy i jej potrzeb,
  • ignorowanie indywidualnych potrzeb pracowników,
  • słabe doświetlenie wnętrza światłem dziennym,
  • nieprzemyślany pod względem estetycznym wystrój pomieszczeń.

Brak zrozumienia charakteru działalności firmy i jej potrzeb

To chyba najczęstszy błąd, jaki popełniają projektanci. Zupełnie innej aranżacji wymaga bowiem kancelaria adwokacka, odmienny zaś układ wnętrza będzie odpowiedni dla agencji reklamowej. Ta pierwsza ewidentnie potrzebuje wyodrębnionych pomieszczeń, z kolei dla drugiej bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie powierzchnia typu „open space”.

Czasami przeszkodą w zastosowaniu określonego układu przestrzennego jest architektura budynku, która determinuje specyfikę wnętrza. O ile łatwiej stworzyć otwartą przestrzeń w nowoczesnych biurowcach, gdzie każda kondygnacja ma podobny układ, o tyle w starych budynkach jest to znacznie trudniejsze.

Ignorowanie indywidualnych potrzeb pracowników

Aranżując pomieszczenia biurowe warto również wsłuchiwać się w potrzeby pracowników, biorąc pod uwagę ich uwarunkowania fizyczne i osobiste preferencje. Jako że uwzględnienie w projekcie upodobań wszystkich osób jest niezwykle trudne należy poszukiwać kompromisowego rozwiązania. Może nim być na przykład wyposażenie biura lub kancelarii w ergonomiczne meble gabinetowe, dostosowane do wzrostu każdego z pracowników oraz stylu wykonywanej przez nich pracy. Wielu pracodawców, a dotyczy to zwłaszcza dużych firm i korporacji, udostępnia swoim podwładnym specjalne pomieszczenia przeznaczone do konsumpcji posiłków, ale też umożliwiające regenerację psychofizyczną, a nawet krótką drzemkę podczas przerw w pracy. Zapewnienie wydzielonych miejsc odpoczynku ma na celu podniesienie efektywności.

Niewystarczająca ilość naturalnego światła

Projektowanie pomieszczeń biurowych powinno uwzględniać takie ich usytuowanie, aby do wnętrza docierało jak najwięcej światła słonecznego. Jest to jednak kwestia, którą trzeba przewidzieć już na etapie tworzenia projektu. W biurach, które są niedostatecznie doświetlone światłem dziennym koncentracja pracowników jest bowiem słabsza, a poza tym odczuwają oni większe zmęczenie. Sztuczne oświetlenie powinno być jedynie uzupełnieniem światła słonecznego, które ze względu na swoje naturalne właściwości sprzyja wydajniejszej pracy.

Nieatrakcyjny wygląd pomieszczeń

Innym uchybieniem architekta może być monotonny wystrój biura. Odpowiednio dobrana kolorystyka ścian, eleganckie meble biurowe, czy oryginalne elementy dekoracyjne mają znaczący udział w budowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa, tworząc jednocześnie lepszy klimat pracy. Reprezentacyjny wygląd pomieszczeń w firmie może być także jednym z czynników motywujących do ubiegania się o pracę w niej, gdzie nowoczesna architektura wnętrz dodaje prestiżu.

Tekst sponsorowany: KAMI – https://www.kami.pl

Powiązane wpisy

Polecane

Meble biurowe jako wizytówka firmy

Niezależnie od tego, czy firma zatrudnia trzy, czy trzysta osób, meble biurowe są ważnym...

Wyjazd do opieki w Niemczech?

Wysoka inflacja sprawia, że nasze dochody w złotówkach warte są coraz mniej i coraz...

Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów to najczęściej wybierany sposób ewidencji księgowej przez małe firmy,...

SEO Agencja – wybierz z głową!

Pozycjonowanie to najważniejsze działanie marketingowe w sieci, które w dobrych rękach potrafi zupełnie zmienić...

Sposoby na skuteczną promocję sklepu internetowego

Istnieje wiele sposobów promowania nowego sklepu internetowego. Z powodzeniem można wykorzystać reklamy w wyszukiwarce...

Wybierz wirtualne biuro dla swojej firmy

Coraz więcej firm decyduje się na biuro wirtualne. Wynika to zarówno z oszczędności, jak...

Sprawdź również