Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów to najczęściej wybierany sposób ewidencji księgowej przez małe firmy, przede wszystkim przez jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki jawne, cywilne i partnerskie. W KPRiR rejestruje się wszystkie osiągnięte zyski i poniesione koszty, a na jej podstawie ustala się podstawę opodatkowania. Dowiedz się, jak prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów w swoim przedsiębiorstwie.

Jak prowadzić KPiR?

Prowadząc Księgę Przychodów i Rozchodów należy ściśle przestrzegać norm zawartych w załączniku nr 1 w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów w sprawie prowadzenia KPiR. Ewidencja zbudowana jest z 17 kolumn, w których zawartość ułożona jest w ściśle określonej kolejności. Wypełnienie sprawozdania wymaga dokładności i rzetelności, aby nie popełnić błędów. Aby nie tracić czasu na żmudne wypełnianie Księgi Przychodów i Rozchodów, wielu przedsiębiorców decyduje się nawiązać współpracę z profesjonalistami. Biuro rachunkowe przejmie na siebie czasochłonny obowiązek prowadzenia KPiR i zagwarantuje rzetelność w zapisach wszelkich przychodów i kosztów. Wykwalifikowani księgowi posiadają niezbędną wiedzę z zakresu przepisów podatkowych oraz doświadczenie w prowadzeniu ksiąg, dlatego możesz mieć pewność, że sprawozdanie zostanie sporządzone poprawnie i terminowo.

Jeżeli szukasz rzetelnego biura rachunkowego, warto postawić na Anavo, które oferuje profesjonalne usługi księgowo-płacowe, w tym prowadzenie ksiąg Przychodów i Rozchodów. Księgowa w Otwocku dba o stałe poszerzanie wiedzy merytorycznej, dzięki czemu jest zawsze na bieżąco ze wszelkimi zmieniającymi się przepisami prawnymi. Praca na nowoczesnym oprogramowaniu pozwala na szybkie i bezbłędne prowadzenie ksiąg rozrachunkowych, ewidencji na potrzeby VAT czy badania sprawozdań finansowych. Dodatkowo możesz powierzyć specjalistom kwestie rozliczeń wynagrodzeń oraz sporządzania i rozwiązywania umów z pracownikami. Biuro księgowe Anavo to najlepszy wybór dla małych, średnich i dużych firm.

Księga Przychodów i Rozchodów – główne funkcje

Osoby fizyczne, prowadzące jednoosobową działalność, spółki partnerskie, jawne i cywilne, które nie przekroczyły kwoty 2 mln euro przychodów netto ze sprzedaży, a także agencje, osoby duchowne oraz rolnicy, rozliczający się za pomocą ryczałtu zobowiązani są do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów. Podatnik wpisuje do niej wszystkie dane dotyczące zrealizowanej sprzedaży oraz kosztów poniesionych w celu uzyskania przychodów. Na podstawie KPiR oblicza się kwotę podatku dochodowego, którą należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Księga Przychodów i Rozchodów to również przydatne narzędzie do oceny kondycji przedsiębiorstwa oraz efektów prowadzenia działalności. Ewidencja podsumowuje cały rok działalności firmy, a na podstawie uzyskanego dochodu można stwierdzić, czy dalsze funkcjonowanie ma słuszność.

Powiązane wpisy

Polecane

Meble biurowe jako wizytówka firmy

Niezależnie od tego, czy firma zatrudnia trzy, czy trzysta osób, meble biurowe są ważnym...

Wyjazd do opieki w Niemczech?

Wysoka inflacja sprawia, że nasze dochody w złotówkach warte są coraz mniej i coraz...

SEO Agencja – wybierz z głową!

Pozycjonowanie to najważniejsze działanie marketingowe w sieci, które w dobrych rękach potrafi zupełnie zmienić...

4 najczęstsze błędy popełniane w trakcie projektowania biur

Projektowanie biura to zadanie do którego należy podejść mając wyrazistą koncepcję układu wnętrza. Nie...

Sposoby na skuteczną promocję sklepu internetowego

Istnieje wiele sposobów promowania nowego sklepu internetowego. Z powodzeniem można wykorzystać reklamy w wyszukiwarce...

Wybierz wirtualne biuro dla swojej firmy

Coraz więcej firm decyduje się na biuro wirtualne. Wynika to zarówno z oszczędności, jak...

Sprawdź również