Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów to najczęściej wybierany sposób ewidencji księgowej przez małe firmy, przede wszystkim przez jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki jawne, cywilne i partnerskie. W KPRiR rejestruje się wszystkie osiągnięte zyski i poniesione koszty, a na jej podstawie ustala się podstawę opodatkowania. Dowiedz się, jak prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów w swoim przedsiębiorstwie.
Jak prowadzić KPiR?
Prowadząc Księgę Przychodów i Rozchodów należy ściśle przestrzegać norm zawartych w załączniku nr 1 w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów w sprawie prowadzenia KPiR. Ewidencja zbudowana jest z 17 kolumn, w których zawartość ułożona jest w ściśle określonej kolejności. Wypełnienie sprawozdania wymaga dokładności i rzetelności, aby nie popełnić błędów. Aby nie tracić czasu na żmudne wypełnianie Księgi Przychodów i Rozchodów, wielu przedsiębiorców decyduje się nawiązać współpracę z profesjonalistami. Biuro rachunkowe przejmie na siebie czasochłonny obowiązek prowadzenia KPiR i zagwarantuje rzetelność w zapisach wszelkich przychodów i kosztów. Wykwalifikowani księgowi posiadają niezbędną wiedzę z zakresu przepisów podatkowych oraz doświadczenie w prowadzeniu ksiąg, dlatego możesz mieć pewność, że sprawozdanie zostanie sporządzone poprawnie i terminowo.
Jeżeli szukasz rzetelnego biura rachunkowego, warto postawić na Anavo, które oferuje profesjonalne usługi księgowo-płacowe, w tym prowadzenie ksiąg Przychodów i Rozchodów. Księgowa w Otwocku dba o stałe poszerzanie wiedzy merytorycznej, dzięki czemu jest zawsze na bieżąco ze wszelkimi zmieniającymi się przepisami prawnymi. Praca na nowoczesnym oprogramowaniu pozwala na szybkie i bezbłędne prowadzenie ksiąg rozrachunkowych, ewidencji na potrzeby VAT czy badania sprawozdań finansowych. Dodatkowo możesz powierzyć specjalistom kwestie rozliczeń wynagrodzeń oraz sporządzania i rozwiązywania umów z pracownikami. Biuro księgowe Anavo to najlepszy wybór dla małych, średnich i dużych firm.
Księga Przychodów i Rozchodów – główne funkcje
Osoby fizyczne, prowadzące jednoosobową działalność, spółki partnerskie, jawne i cywilne, które nie przekroczyły kwoty 2 mln euro przychodów netto ze sprzedaży, a także agencje, osoby duchowne oraz rolnicy, rozliczający się za pomocą ryczałtu zobowiązani są do prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów. Podatnik wpisuje do niej wszystkie dane dotyczące zrealizowanej sprzedaży oraz kosztów poniesionych w celu uzyskania przychodów. Na podstawie KPiR oblicza się kwotę podatku dochodowego, którą należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Księga Przychodów i Rozchodów to również przydatne narzędzie do oceny kondycji przedsiębiorstwa oraz efektów prowadzenia działalności. Ewidencja podsumowuje cały rok działalności firmy, a na podstawie uzyskanego dochodu można stwierdzić, czy dalsze funkcjonowanie ma słuszność.