Polska Klasyfikacja Działalności jest zbiorem kodów przyporządkowanych konkretnym rodzajom działalności. Stosuje się ją w ewidencji, rejestrach urzędowych oraz systemach administracji publicznej, dzięki czemu podmioty funkcjonujące na rynku w uporządkowany sposób informują o specyfice świadczonych przez siebie usług.
Gdzie znajdziemy kody PKD?
Przedsiębiorca określić musi dominujący obszar swojej działalności a także – opcjonalnie – inne przestrzenie, w obrębie których planuje funkcjonować. Zobaczyć to można w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdzie przy każdym podmiocie wskazane są poszczególne kody. Wystarczy najechać kursorem myszy na dany kod, a wyświetlą się informacje, jaki zakres wskazana podklasa obejmuje bądź czego konkretna podklasa nie obejmuje. Przedsiębiorca może wskazać dowolną liczbę kodów PKD, a rodzaje działalności określane przez te kody mogą się od siebie całkowicie różnić. W ten sposób sprawdza się, czym zajmuje się dany podmiot, z kolei znaczenie konkretnego kodu można zbadać, korzystając z różnorakich wyszukiwarek.
Kryteria podziału gospodarki
Podział gospodarki na poszczególne obszary jest ściśle określony. W pierwszej kolejności zostały wyodrębnione sekcje, w ich obrębie sformułowano grupy, a następnie klasy i podklasy, z których każda jest odpowiednio scharakteryzowana. Dla przykładu sekcja B dotyczy górnictwa i wydobywania, zaś sekcja P związana jest edukacją.
Nie ma jednak konieczności zapamiętywania tych wszystkich oznaczeń, ponieważ w przypadku chęci rozszyfrowania danego kodu z pomocą przychodzą wyszukiwarki, zestawienia czy dokumenty takie jak schemat klasyfikacji i wyjaśnienia PKD, które odszukać można na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.