Biznes plan, co to jest? Jak go napisać?

Biznesplan to dokument, który bardzo dokładnie opisuje nowe przedsięwzięcie, lub firmę pod kątem planów, możliwości, wydatków, celów a także ewentualnych zagrożeń. Takie opracowanie wymagane jest przez każdą instytucję, która ma zamiar udzielić dofinansowania na rozpoczęcie i kontynuowanie działalności gospodarczej. Bez biznesplanu nie jest możliwe otrzymanie jakiegokolwiek wsparcia finansowego. Dlatego warto go mieć, bo dodatkowo pomaga również w rozwoju przedsiębiorstwa.

Po co tworzyć biznesplan?

Oprócz możliwości otrzymania pomocy finansowej, biznesplan umożliwia ocenę swoich własnych możliwości, sił i zasobów. Dokument taki uwzględnia również liczbę i rodzaj kontrahentów a także prognozuje zainteresowanie towarem wytworzonym przez przedsiębiorstwo lub przewiduje zainteresowanie rodzajem usług, które firma ma wykonywać. Określa również koszty, które są niezbędne do osiągnięcia wyznaczonych celów. Biznesplan bierze również pod uwagę trudności, jakie firma może napotkać w swej działalności, jednocześnie przedstawia ewentualne plan dodatkowy. To wszystko pozwala zawczasu przygotować drogę wyjścia z impasu.

Co powinno znaleźć się w takim dokumencie?

Nie ma sztywnych wymagań co do treści biznesplanu, jednak powinno w nim znajdować się takie działy jak: opis planowanej działalności, jej charakterystyka i plan rozwoju firmy. Dobrze też umieścić tam wszystkie mocne i słabe strony działalności.

Powiązane wpisy

Polecane

Meble biurowe jako wizytówka firmy

Niezależnie od tego, czy firma zatrudnia trzy, czy trzysta osób, meble biurowe są ważnym...

Wyjazd do opieki w Niemczech?

Wysoka inflacja sprawia, że nasze dochody w złotówkach warte są coraz mniej i coraz...

Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów to najczęściej wybierany sposób ewidencji księgowej przez małe firmy,...

SEO Agencja – wybierz z głową!

Pozycjonowanie to najważniejsze działanie marketingowe w sieci, które w dobrych rękach potrafi zupełnie zmienić...

4 najczęstsze błędy popełniane w trakcie projektowania biur

Projektowanie biura to zadanie do którego należy podejść mając wyrazistą koncepcję układu wnętrza. Nie...

Sposoby na skuteczną promocję sklepu internetowego

Istnieje wiele sposobów promowania nowego sklepu internetowego. Z powodzeniem można wykorzystać reklamy w wyszukiwarce...

Sprawdź również