Gdy pilnie potrzebujesz zastrzyku gotówki, masz przynajmniej kilka opcji, które wydają się być na wyciągnięcie ręki. Niestety, tylko pozornie: instytucje bankowe coraz rzadziej udzielają kredytów i pożyczek na przyzwoitych warunkach, a zadłużanie się u znajomych czy rodziny także nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść lombard. Co trzeba wiedzieć przed pierwszym skorzystaniem z usług tego typu miejsc?
Na jakich zasadach działa lombard?
Lombard to nic innego jak miejsce, w którym możesz otrzymać pożyczkę w trudnych finansowo chwilach. Szybko i na przejrzystych zasadach. W odróżnieniu od ofert instytucji bankowych i parabankowych, zasady funkcjonowania lombardów da się w zasadzie podsumować jednym krótkim stwierdzeniem – mniej papierologii, więcej konkretów. To zresztą zawiłe formalności są najczęściej głównym powodem, przez który ludzie boją się wziąć pożyczkę w banku. Może się też okazać, że osobie wstępnie zainteresowanej taką ofertą nie zostanie przyznana zdolność kredytowa. Nie warto się wtedy poddawać – kolejnym, naturalnym krokiem powinno być poszukanie finansowego wsparcia w innym miejscu. Na przykład w lombardzie.
Wiemy już, że lombardy zajmują się udzielaniem pożyczek. To jednak sposób zabezpieczenia takiej pożyczki odróżnia ich ofertę od pozostałych. W celu otrzymania dodatkowej gotówki „wymieniamy się” z lombardem wartościowym przedmiotem (może to być na przykład nasz telewizor, komputer czy biżuteria) w zamian za pieniądze. Ten rodzaj transakcji nosi nazwę pożyczki pod zastaw – my zastawiamy wybrany przedmiot, a lombard daje nam za niego gotówkę. Prawda, że proste?
Jak wygląda podpisanie umowy na pożyczkę pod zastaw?
Gdy zdecydowaliśmy już, jaki przedmiot chcemy przekazać pod zastaw, możemy udać się do lombardu. Na miejscu rzecz zostaje poddana wstępnej wycenie – co jednak ważne, istnieje możliwość negocjacji stawki, co jest niewątpliwie dużym ukłonem w stronę klienta. Po ustaleniu satysfakcjonującej dla obu stron kwoty, przystępuje się do podpisania umowy. Zawiera ona:
- dane klienta;
- szczegółowy opis przedmiotu;
- wartość zabezpieczenia i kwotę otrzymanej pożyczki;
- opłaty dotyczące przechowywania zastawu;
- termin i sposób, w jaki spłacimy pożyczkę.
Na spłatę takiej pożyczki mamy zwykle do 30 dni, choć nie jest to reguła – poszczególne lombardy oferują krótsze (7/14 dni) lub dłuższe (60/90 dni) okresy spłaty. Im dłuższy jest ten okres, tym zwykle większą kwotę odkupu zapłacimy. Jeśli nie uda nam się uregulować zobowiązania we wcześniej określonym terminie, nie zostaniemy ukarani odsetkami ani żadnym dodatkowym obciążeniem. W takich sytuacjach przedmiot przechodzi po prostu na własność lombardu, a umowa dobiega końca.
Kto może skorzystać z usług lombardu?
Odpowiedź jest banalnie prosta: każdy. Pożyczki pod zastaw są ogólnodostępne i łatwe do uzyskania. Lombardy nie zajmują się analizą Twojego wyciągu z konta ani sprawdzaniem historii kredytowej. Nie przejmują się tym, czy jesteś gdzieś zadłużony, ani czy zatrudniono Cię w oparciu o śmieciową umowę. Najważniejsza jest wartościowa rzecz, którą zastawiasz, będąca przedmiotem całej transakcji. Niezależnie od tego jaka jest natura Twoich problemów z płynnością finansową ani w jakim celu szukasz dodatkowej gotówki – możesz bez obaw skorzystać z usług lombardu.
Nasuwa się przy okazji pytanie, co można zastawić w zamian za uzyskanie szybkiej pożyczki. Tutaj wybór jest praktycznie nieograniczony – począwszy od sprzętów elektronicznych (duże i małe AGD, smartfony, tablety), przez sprzęt muzyczny, fotograficzny i sportowy, biżuterię, antyki i dzieła sztuki, kończąc na pojazdach mechanicznych (quady, skutery), a nawet papierach wartościowych. Pod zastaw nadaje się każdy przedmiot o udokumentowanej wartości. Ostateczną decyzję o jego przyjęciu podejmują jednak pracownicy danego lombardu.
Lombard internetowy jako ciekawa alternatywa
W dzisiejszym, mocno zdigitalizowanym świecie staramy się znaleźć wszystko w internecie. Pewnie dla niektórych będzie zaskoczeniem, że nawet takie miejsca jak lombardy odnalazły swoją elektroniczną niszę. Jeśli więc nie mamy czasu ani ochoty na szukanie tego typu placówki w swojej okolicy, lombard 24h, taki jak mooney.pl, będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Czy różni się on od lombardu tradycyjnego? Przede wszystkim sposobem przeprowadzania transakcji. Są one dokonywane w całości zdalnie – zarówno przygotowanie opisu przedmiotu (czym zajmuje się klient), wycena (po stronie pracowników lombardu), jak i przekazanie pieniędzy klientowi (w formie przelewu na wskazane konto) odbywa się online. Co więcej, kurier wysłany po odbiór przedmiotu jest opłacony z góry przez serwis, a my mamy od 30 do nawet 90 dni na uiszczenie kwoty jego odkupu. Możemy nawet przedłużyć ten okres o dodatkowy czas.
Lombard całodobowy mooney.pl przyciąga nowych klientów błyskawicznym czasem realizacji transakcji oraz przejrzystymi zasadami, bez ukrytych kruczków. Jeśli Ty także potrzebujesz zastrzyku gotówki, ale nie chcesz wplątywać się w umowy kredytowe z bankami lub masz obawy przed skorzystaniem z chwilówek, wejdź na mooney.pl i przekonaj się sam, że od dodatkowej gotówki dzieli Cię tylko kilka kroków!
Źródło zdjęć: pexels.com