Jak założyć firmę krok po kroku?

Założenie firmy to odpowiedzialność. Wiele osób podejmuje ten krok i nie radzi sobie. A jednak można spokojnie i solidnie prowadzić małą firmę i to przez długie lata. Wystarczy tylko krok po kroku założyć firmę i rozwijać ją konsekwentnie. A zatem krok po kroku opiszemy jak stworzyć własną firmę:

Po pierwsze pomysł, to on jest ważny.

Po drugie rejestracja firmy. Składa się ona z kilku etapów i trzeba je przejść krok po kroku.

Po trzecie, wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Po czwarte konieczny jest numer REGON.

Należy podać nazwę i adres siedziby, imiona i nazwisko, adres i PESEL właściciela, forma prawna i forma własności, rodzaj działalności, data powstania, rozpoczęcia, zakończenia aktywności gospodarczej, nazwa organu rejestrowego. Te dane są niezbędne do rejestracji własnej firmy i jej prowadzenia.

Po piąte konieczna jest rejestracja firmy dla celów VAT.

Po szóste trzeba zarejestrować firmę w ZUS, czyli Zakładzie Usług Społecznych. Każda firma musi zapłacić podatek dochodowy. Konieczny jest wybór sposobu opodatkowania danej firmy. Wybór uzależniony jest od działalności. Jeżeli podatnik nie poinformuje jaka będzie forma opodatkowania, to opodatkowany będzie według ogólnych zasad.

Przedsiębiorca musi płacić kilka rodzajów składek: na Fundusz Pracy, Ubezpieczenie Zdrowotne oraz Ubezpieczenie Społeczne. Dlatego musi wypełnić formularz ZUS ZFA, ZUS ZUA, ZUS ZZA. Obecnie nowi przedsiębiorcy przez pierwsze dwa lata płacą niższą składkę ZUS. Później muszą płacić tyle, co wszyscy.

Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracowników to musi ten fakt zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy w ciągu dwóch tygodni od zatrudnienia danej osoby. Biznesmen zakłada także rachunek bankowy, na który wpływają pieniądze i z którego opłacane są zobowiązania danej firmy. Pierwsze tygodnie istnienia firmy oznaczają wiele działań i wysiłku. Warto jednak spróbować pracy na własny rachunek i dzięki niej zacząć zarabiać całkiem niezłe pieniądze. Własna działalność to niezależność.

Powiązane wpisy

Polecane

Meble biurowe jako wizytówka firmy

Niezależnie od tego, czy firma zatrudnia trzy, czy trzysta osób, meble biurowe są ważnym...

Wyjazd do opieki w Niemczech?

Wysoka inflacja sprawia, że nasze dochody w złotówkach warte są coraz mniej i coraz...

Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów to najczęściej wybierany sposób ewidencji księgowej przez małe firmy,...

SEO Agencja – wybierz z głową!

Pozycjonowanie to najważniejsze działanie marketingowe w sieci, które w dobrych rękach potrafi zupełnie zmienić...

4 najczęstsze błędy popełniane w trakcie projektowania biur

Projektowanie biura to zadanie do którego należy podejść mając wyrazistą koncepcję układu wnętrza. Nie...

Sposoby na skuteczną promocję sklepu internetowego

Istnieje wiele sposobów promowania nowego sklepu internetowego. Z powodzeniem można wykorzystać reklamy w wyszukiwarce...

Sprawdź również