Finanse domowe to ważna sfera organizacji życia rodzinnego, dlatego muszą one być prowadzone prawidłowo. Płynność finansowa przedkłada się na ogólne samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa, więc domowy budżet trzeba tak planować, by nie było problemów.
Planowanie wydatków.
Czasami życie z ołówkiem w reku źle się kojarzy, ale podstawą w tym wypadku jest planowanie. Dlatego dobrze jest na początku miesiąca zrobić plan przewidywanych wydatków. Takie działanie nazywa się budżetowaniem. Przez cały miesiąc jednocześnie zapisuje się wszystkie faktyczne wydatki. Porównanie planów i stanu faktycznego daje nam wiedzę o tym, gdzie „uciekają” nasze pieniądze. Dodatkowo wiedza ta pozwala skorygować plan finansowy na następny miesiąc.
Oszczędzanie.
Duży procent osób w naszym kraju nie posiada żadnych oszczędności a jednocześnie prawie tyle samo korzysta z kredytów konsumenckich. Jest to zjawisko niepokojące. Oszczędzanie jest dobrym nawykiem, bo stwarza możliwość utrzymania płynności finansowej w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Kredyt jest o wiele droższą opcją. Oszczędzać można nawet drobne sumy – liczy się systematyczność. Konta Rozliczeniowo – Oszczędnościowe w niektórych bankach mają opcję systematycznego oszczędzania. Warto z nich korzystać, aby uniknąć drogich kredytów.